Historia parafii

ImageHistorię parafii rozpoczęło w 1989 roku utworzenie w Warszawie Prowincji Polskiej Zgromadzenia Księży św. Pawła – Barnabitów. Na zakupionej przez Zgromadzenie działce przy ul. Sobieskiego 15 miało powstać z funduszy rządu włoskiego Centrum Kultury Włoskiej, finansowane przez rząd włoski w ramach pomocy odradzającej się po latach komunizmu Polsce, a oo. Barnabici zostali zaproszeni do poprowadzenia tej placówki z uwagi na wielkie osiągnięcia zakonu na polu edukacji i kultury we Włoszech. W wyniku zmiany sytuacji politycznej we Włoszech na początku lat 90-tych, zwłaszcza udziału Włoch w wojnie z Irakiem w 1991 r., plany te zostały porzucone z braku funduszy. Wówczas w wyniku rozmów z ówczesnym Metropolita Warszawskim kard. Józefem Glempem narodził się pomysł ustanowienia w tym miejscu nowej parafii i budowy pierwszego od czasu zakończenia drugiej wojny światowej kościoła przy Trakcie Królewskim w Warszawie. W dniu 5 lipca 1995 roku Prymas Polski Józef kardynał Glemp zatwierdził powołanie nowej parafii p.w. św. Antoniego Marii Zaccarii. Wybudowany w latach 1999-2003 kościół ojców Barnabitów jest 7. kościołem znajdującym się na historycznym warszawskim Trakcie Królewskim.